Video z výroby

Priebeh filmovania vo výrobe a jej príprava

Základ je poriadok

Ideálne je, ak je to možné podľa procesov výroby, aby bola lokácia natáčania čiastočne uprataná aspoň nahrubo. Dôkladnejšie čistenie a upratovanie je dobré zopakovať ešte tesne pred samotným natáčaním (spratať hrnčeky, osobné veci zamestnancov na strojoch atď.). Vždy sa snažím, aby zábery vyzerali čo “najsterilnejšie”. Je potrebné upratať aj vonku, keďže pri leteckých záberoch z dronu by boli vidieť napr. veľké neporiadky s materiálom alebo kopy odpadu… Detaily na záberoch vidieť nebudú. Samozrejme, vždy sa dá na areál spraviť záber aj z inej strany, ak by nejaká časť nevyzerala dobre.

Herci – zamestnanci

Pri natáčaní zamestnancov je potrebný ich súhlas a ich oboznámenie s účelom zhotovenia videa a fotografií (marketingové účely, dokumentačné zábery). Ak budú konkrétni zamestnanci súhlasiť s účinkovaním, je potrebné podpísať GDPR dokumenty pre zverejnenie ich osoby. V prípade nesúhlasu konkrétnej osoby a potreby natáčania danej časti výroby (napr. keď nikto iný nevie konkrétny stroj obsluhovať), sa aspoň dohodnúť na natáčaní zozadu, prípadne iba detailov na ruky a podobne, aby výroba nevyzerala opustená. Žiadne ich nepodarené scény nebudú zverejnené (zábery, kde by sa nejako zle tvárili a podobne). Záleží nám na tom, aby herci vyzerali čo najprirodzenejšie. Niektorí klienti preferujú malý počet ľudí vo výrobe s poukázaním na automatizáciu výroby, v iných prípadoch je ľudský faktor nenahraditeľný pri danej výrobe.

Oblečenie zamestnancov

Je vhodné, keď zamestnávateľ porozdáva nové oblečenie pred natáčaním (pracovné odevy/tričká), ochranné pomôcky (prilby, rukavice, reflexné vesty, ochranné okuliare). Vždy záleží podľa konkrétnej výroby a daných bezpečnostných pokynov pri práci. Oblečenie je dobré ladiť vo firemných farbách alebo s logom firmy. Tým docielime, že zamestnanci na záberoch vyzerajú jednotne a upraveno. Keďže nové oblečenie musia mať na sebe hlavne v deň natáčania :), je potrebné ich oboznámiť, v ktorý deň sa bude natáčať.

Počasie (dosť dôležitý faktor pri natáčaní v exteriéri)

Treba vybrať ideálne slnečné počasie. Avšak niekedy nie je pre potrebu atmosféry zlá ani hmla. Vhodné obdobie pre natáčanie vonku je od jari (ak sa už zelená tráva a aspoň trochu listy na stromoch) do jesene (kým neopadnú listy). Obtiažnejšie je to v mesiacoch od konca októbra-novembra, kedy je relatívne pekné počasie, ale môže dosť často pršať a byť zamračené. Zima nie je vhodná, ak to nevyžaduje konkrétna atmosféra pre natáčanie. Nechcete predsa svojim klientom púšťať zimné video v lete. Najkrajšie počasie na filmovanie je slnečno s trochou oblakov, aby obloha nebola len čisto modrá. Ideálny čas na vonkajšie natáčanie je hodina pred západom slnka (golden hour). Slnko je viac do žlta a budovy vrhajú dlhé tiene, čím pohľad zvrchu vyzerá plastickejšie. Ak hrozí, že sa počasie pokazí počas dňa, je dobré točiť dronom exteriér ihneď, aby nám slnko nezašlo za mračná. Zamračené počasie nie je veľmi vhodné, krajina nemá žiadne tiene, čo nevyzerá pekne. Počas leteckých záberov nemôže ani slabo mrholiť, pretože voda by vnikla do motorov a vyskratovala by elektroniku (hrozí pád dronu).

Čas príchodu

Dohodnutie času príchodu na natáčanie je potrebné realizovať podľa pracovných zmien, obedovej pauzy a konkrétnych činností vykonávaných v daný deň potrebných pre natáčanie, aby sme využili každú chvíľku a neboli dlhé prestoje.

Obchôdzka

Pred natáčaním na mieste si prejdeme s klientom jednotlivé pracoviská, aby sme sa bližšie zoznámili s lokáciou natáčania a povieme si, čo tam je možné točiť a čo by bolo naopak vhodné vynechať (tajomstvo výroby, staré stroje…).

Príprava na natáčaní

Obhliadku už máme za sebou. Prinesiem si veci na miesto prvého točenia, rozložím a nastavím techniku (rozloženie statívu/gimbalu/slideru, rozloženie svetiel, nastavenie kamery), čo trvá orientačne 30-45 min. (podľa potrebnej techniky a zložitosti scény). Pri natáčaní používam 2 LED svetlá (s adaptérom do 230V). Pre rýchlejšie presuny a krátke natáčania používam na napájanie batérie.

Natáčanie

Zábery na scénu natáčam z rôznych uhlov, rôznou kamerovou technikou a rôznymi dĺžkami ohnísk objektívov, čiže bežne strávim na jednom pracovisku výroby 30-60 min..

Ďalšie inštrukcie sa upresňujú operatívne pri natáčaní danej scény.

Prezrite si naše videá z výroby